TomografIA KOMPUTEROWA
Tomografia komputerowa jest metodą diagnostyki obrazowej, w której wielowarstwowe przekroje ciała pacjenta uzyskuje się za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Dzięki swojemu wszechstronnemu zakresowi zastosowań tomografia komputerowa stała się podstawową metodą obrazowania wykorzystywaną w diagnostyce urazów, w badaniach głowy, klatki piersiowej i jamy brzusznej, do obrazowania narządów wewnętrznych, w tym wątroby, trzustki, nerek, w wykrywaniu zmian nowotworowych oraz krwawień i zatorów. TK służy również do wirtualnej kolonoskopii oraz nieinwazyjnego badania naczyń wieńcowych oraz innych badań angiograficznych.
Przygotowanie do badania
Pacjent na badanie powinien zgłosić się minimum 4-6h na czczo- w tym czasie można pić wodę.
Czas trwania badania jest stosunkowo krótki, ponieważ trwa od kilku do kilkunastu minut. W trakcie trwania badania pacjent powinien pozostać nieruchomo w jednej pozycji ustalonej przez personel pracowni.
Pacjenci przyjmujący leki na stałe, w dniu badania przyjmują je jak zawsze, natomiast osoby chore na cukrzycę muszą pamiętać o insulinie!
Prosimy, aby pacjenci zgłaszali się na badanie ok. 15 min przed planowanym rozpoczęciem, w celu wypełnienia niezbędnej dokumentacji potrzebnej do wykonania badania.
Co należy przynieść na badanie?
– Dokument tożsamości ze zdjęciem
– Komplet posiadanej dokumentacji medycznej z wynikami dotychczasowych badań, wypisy ze szpitala
– Wyniki badania poziomu kreatyniny we krwi, które są niezbędne w przypadku badań TK wymagających podania środka kontrastowego, w przypadku rozpoznanej i leczonej choroby tarczycy należy również zabrać wyniki TSH (a także FT3 i FT4).
Po badaniu z podaniem środka kontrastowego pacjent dla bezpieczeństwa jest proszony o spędzenie kilkudziesięciu minut na terenie pracowni. Jeśli nie wystąpią działania niepożądane, pacjent może opuścić teren placówki.
Pacjent po badaniu proszony jest o wypicie dwóch litry płynów dziennie przez kolejne trzy dni, aby jak najszybciej wydalić środek kontrastowy z organizmu.
Sprzęt
Szpital Wojskowy wyposażony jest w 2 nowoczesne tomografy. Najnowszy aparat Canon Aquilion ONE GENESIS Edition 320 – rzędowy oraz Canon Aquilion Prime SP 64 – rzędowy. Oba tomografy są wyposażone w szereg innowacyjnych technologii zapewniających doskonałą jakość obrazu przy możliwie najniższej dawce promieniowania i kontrastu.
NOWE MOŻLIWOŚCI KLINICZNE
-Pierwszy na rynku Dynamiczny Tomograf Objętościowy
-Jedyny na rynku tomograf umożliwiający wykonanie skanu całego mózgu, w trakcie jednego obrotu
-Najszybsza na rynku procedura udarowa: 4,5 min
-Możliwość uzyskania danych anatomicznych i funkcjonalnych w tym samym czasie
-Badania kardiologiczne pacjentów z arytmią oraz wysoką częstotliwością rytmu serca

