Tu znajdziesz informacje istotne przed przyjęciem do Oddziału Ginekologii
Poniżej znajdują się istotne informacje dla pacjentek planujących leczenie w oddziale ginekologii. Zostały one podzielone na 3 sekcje w zależności od przyczyny i celu hospitalizacji. Po uzyskaniu skierowania od lekarza prowadzącego należy telefonicznie ustalić termin hospitalizacji (tel. 26 118 36 55 – od poniedziałku do piątku w godzinach 8-11). Podczas rozmowy telefonicznej należy podać numer elektronicznego skierowania (PIN) oraz numer PESEL.
1. POBYT W CELU LECZENIA OPERACYJNEGO
U pacjentek w wieku reprodukcyjnym (miesiączkujących) optymalny czas na operację przypada na dni pomiędzy zakończeniem krwawienia miesiączkowego a owulacją (I faza cyklu). W tym celu przed ustaleniem terminu hospitalizacji prosimy o przypomnienie sobie dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki i przybliżonej daty wystąpienia kolejnej. W przypadku pacjentek niemiesiączkujących termin zabiegu nie jest uzależniony od fazy cyklu.
Prosimy zabrać ze sobą do szpitala dotychczas zgromadzoną dokumentację medyczną, oryginalny dokument potwierdzający grupę krwi, zdjęcie klatki piersiowej, jeśli było ono wykonane w ciągu 6 ostatnich miesięcy oraz własne leki przyjmowane na stałe. W dniu przyjęcia do szpitala wykonane będą badania kwalifikujące do zabiegu oraz zostanie przeprowadzono konsultacja anestezjologiczna. Operacja zaplanowana jest zwykle na kolejny dzień, chociaż czasem czas oczekiwania może się wydłużyć w zależności od dostępności sali operacyjnej. Długość pobytu w szpitalu uzależniona jest od rodzaju operacji i Pani samopoczucia.
2. POBYT W CELU DIAGNOSTYKI HORMONALNEJ
Pobyty w celu diagnostyki hormonalnej realizowane są na bieżąco, zwykle od piątku do poniedziałku. Prosimy zabrać ze sobą do szpitala dotychczas zgromadzoną dokumentację medyczną. Pobyt trwa 4 dni (w szpitalu spędza się 3 noce
3. POBYT KOBIETY CIĘŻARNEJ W CIĄŻY WCZESNEJ (DO 6 TYGODNIA)
W oddziale świadczymy opiekę nad pacjentkami z powikłaniami ciąży wczesnej (poronienie zagrażające, ciąża obumarła). Przed przyjęciem na oddział prosimy o kontakt telefoniczny w celu sprawdzenia dostępności miejsc i ustalenia terminu przyjęcia na oddział. Prosimy zabrać ze sobą skierowanie do szpitala i dokumentację medyczną z przebiegu dotychczasowej ciąży.
W DNIU PRZYJĘCIA DO SZPITALA:
Prosimy zgłosić się na Izbę Przyjęć Szpitala Wojskowego około godziny 7.30. Należy być na czczo (bez jedzenia, bez picia napojów zawierających cukier) ponieważ po przyjęciu na oddział będą wykonywane badania laboratoryjne. Można spożywać wodę naturalną. W przypadku codziennego przyjmowania leków można zażyć je o stałej porze.
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ:
- dokument tożsamości ze zdjęciem
- własne leki przyjmowane na stałe
- dokumentację medyczną (grupa krwi, zdjęcie klatki piersiowej jeśli nie jest starsze niż 6 miesięcy, wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych jeśli są istotne do oceny Pani stanu zdrowia, u pacjentek leczonych z powodu poważnych chorób przewlekłych zaświadczenie od lekarza specjalisty)
- koszulę nocną, szlafrok, klapki, sztućce, kubek, wodę mineralną, materiały higieniczne oraz drobne śniadanie gdyż prowiantowanie nowoprzyjętych pacjentek rozpoczyna się od obiadu.
WAŻNE:
Jeśli przyjmuje Pani leki wpływające na krzepnięcie krwi (np.: Acard, Polocard, Aspirin Cardio, Plavix, Xarelto lub inne) lub wchodzące w interakcję z lekami przeciwbólowymi (np.: naltrekson – LDN) należy odstawić je przed planowanym leczeniem operacyjnym, ale po wcześniejszej konsultacji ze zlecającym je lekarzem.
Doustne leki hipoglikemizujące (np.: metformina) stosowane u pacjentów z insulinoopornością lub cukrzycą należy odstawić na 48h przed planowaną operacją.
W przypadku leczenia z powodu chorób przewlekłych wskazane jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego o stanie faktycznym choroby i braku przeciwskazań do leczenia.
Pacjentki leczone z powodu astmy oskrzelowej proszone są o dostarczenie aktualnego wyniku badania spirometrycznego i zaświadczenia od pulmonologa.
Osoby leczone z powodu nadciśnienia tętniczego prosimy o prowadzenie w warunkach domowych pomiarów ciśnienia w dniach poprzedzających pobyt w szpitalu, notowanie uzyskanych wyników i przyniesienie ich do szpitala w dniu przyjęcia.
UWAGA: Pacjentki u których planowana jest laparoskopia powinny przez tydzień przed planowaną operacją stosować dietę ubogoresztkową / ubogobłonnikową i nie spożywać pokarmów wzdymających. Należy unikać pieczywa razowego, mąki żytniej, kasz gruboziarnistych, tłustych produktów mlecznych, smażonego mięsa, wzdymających warzyw, owoców, soków i słodyczy.