„Okuliści 1 WSZK kontra Cukrzyca” to nazwa akcji w ramach której Zespół Okulistyki 1 Wojskowego Szpitala z Polikliniką SPZOZ w Lublinie w dniach 14 – 19 listopada 2022r. przeprowadził badania okulistyczne dla chorych na cukrzycę. Badanie dla pacjentów były bezpłatne, prowadzone w ramach Poradni Okulistycznej i cieszyły się bardzo dużym zainteresowanie. Przebadano ponad 100 osób a terminy wizyt zapełniły się bardzo szybko, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu i potrzebie wykonywania takich badań. Ze względu na ograniczone możliwości nie wszystkich chętnych udało się przebadać (zapraszamy na badania w normalnym trybie). Przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki bardzo dużemu zaangażowanie lekarzy i pracowników Oddziału Okulistyki.
W ramach akcji wykonywano pełne badanie okulistyczne – z oceną widzenia, przedniego odcinka oka, oceną dna oka po rozszerzeniu źrenicy, oceniano wszystkie warstwy siatkówki za pomocą badania SOCT (Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia Oka). Specjaliści w razie potrzeby planowali dalsze postepowanie – leczenie w ramach Poradni Okulistycznej i Oddziału Okulistyki 1 WSZK. Zespół Okulistyki prowadził jednocześni kampanię edukacyjno – promocyjną z zakresu profilaktyki narządu wzroku i powikłań ocznych w przebiegu cukrzycy.
Ocenia się, że na cukrzycę w Polsce choruje blisko 3 mln osób z szybką tendencją wzrostową. Cukrzyca jest epidemią obecnych czasów. Jest cichym zabójcą z licznymi powikłaniami dotyczącymi wielu narządów w tym narządu wzroku.
Powikłania oczne w przebiegu cukrzycy to główna przyczyna trwałego pogorszenia widzenia do ślepoty włącznie w wieku produkcyjnym (do około 65 r.ż.) w krajach rozwiniętych. Odpowiadają za to przede wszystkim dwa powikłania: retinopatia cukrzycowa i cukrzycowy obrzęk plamki (DME).
Na początku, powikłania oczne nie dają żadnych objawów, które może zaobserwować u siebie diabetyk. Na tym etapie powikłania mogą być wykryte jedynie w badaniu okulistycznym, w tym koniecznie w badaniu dna oka po rozszerzeniu źrenicy. Pierwsze symptomy DME niejednokrotnie można dostrzec dopiero w specjalistycznym badaniu SOCT.
Specjaliści apelują!!! KAŻDA OSOBA Z CUKRZYCĄ POWINNA BYĆ ZBADANA PRZEZ OKULISTĘ POD KATEM POWIKŁAŃ OCZNYCH W PRZEBIEGU CUKRZYCY MINIMUM 1 RAZ W ROKU, JEŻELI SPECJALISTA NIE ZALECI CZĘŚCIEJ. Tylko wczesna diagnoza i systematyczna profilaktyka daje szansą na ocalenie wzroku i skuteczne leczenie.
W czasie badań stwierdzono, że 60% zbadanych osób z cukrzycą przekroczyła zalecany czas na kontrolne badanie okulistyczne pod kątem powikłań ocznych w przebiegu cukrzycy, średnio o 2- 5 lat. Byli rekordziści z 15 – 20 letnimi zaniedbaniami. Główny podawany powód zaniedbywania profilaktyki to brak objawów. Należy dodać, że większość przebadanych osób była świadoma konieczności wykonywania takich badań, co dodatkowo skłoniło ich do skorzystania z akcji „Okuliści 1WSZK kontra cukrzyca”. U dużej grupy przebadanych osób stwierdzono pierwsze cechy zaburzeń z zakresu narządu wzroku w przebiegu cukrzycy. Około 10% wymaga pilnego leczenia w związku z powyższym zaplanowano leczenie injekcjami doszklistkowymi („zastrzyk do oka”), leczenie laserowe, chirurgię zaćmy. Jedna osoba wymaga bardzo pilnego leczenia z zakresu chirurgii witreoretinalnej – witrektomii. U części osób stwierdzono również inne schorzenia okulistyczne, które wymagają leczenia i dalszej diagnostyki.
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem i koniecznością podejmowania działań profilaktyczno – edukacyjnych z zakresu powikłań ocznych w przebiegu cukrzycy podjęta została decyzja o tym, że akcja „Okuliści 1WSZK kontra Cukrzyca” będzie odbywać się cyklicznie w ramach Poradni Okulistycznej 1WSZK w Lublinie.
płk Bogusław PIĄTEK