Zwieńczeniem „III Wiosennej Szkoły Robotyki”, organizowanej przez 1 Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie, były warsztaty „Chirurgia robotowa nowotworów wątroby”. Warsztaty odbyły się pod patronatem i przy współudziale Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej PTChO, jako przedsięwzięcie poprzedzające XXXI Zjazd Towarzystwa, rozpoczynający się 15 maja w Lublinie. Moderatorem wydarzenia z ramienia Towarzystwa był dr hab. n. med. Marek Zawadzki, Prezes-Elekt PTChO. Zorganizowanie warsztatów w naszym Szpitalu jest wyrazem uznania dla wiedzy i doświadczenia dla lekarzy, którzy wykorzystują system chirurgii robotycznej daVinci w ratowaniu zdrowia i życia pacjentów, zmagających się z chorobami nowotworowymi. Naci specjaliści z zakresu chirurgii, urologii i ginekologii wykonali już blisko 1000 zabiegów w asyście robota, co stawia nasz Szpital w czołówce szpitali efektywnie wykorzystujących tą zaawansowaną technologię. Warto również podkreślić, że w naszym ośrodku, jako jednym z nielicznych, wykonywane są operacje robotycznej nowotworów wątroby i trzustki. Unikalność wykonywanych zabiegów spowodowała, że w warsztatach wzięło udział kilkunastu lekarzy z różnych części kraju w tym chirurdzy ze szpitali wojskowych, które stały się posiadaczami systemu daVinci, w ramach ministerialnego programu rozwoju chirurgii robotycznej w podmiotach leczniczych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
Kierownikiem warsztatów był płk rez. dr n. med. Remigiusz Żebrowski.
Kierownikiem naukowym warsztatów był dr hab. n. med. Jerzy Mielko.
Zespół operacyjny tworzyli: dr hab. n. med. Jerzy Mielko, lek. med. Andrzej Niedobit, lek. med. Paweł Szabat.
Rozpoczęcia warsztatów dokonał Komendant Szpitala płk dr n. biol. Aleksander Michalski. Następnie dr hab. n. med. Jerzy Mielko, przedstawił swoje dotychczasowe doświadczenia w walce z nowotworami wątroby, omówił przypadki operowanych pacjentów, sposób przeprowadzenia zabiegów oraz przedstawił korzyści i ograniczenia zastosowanej metody leczenia. Warto podkreślić, że Profesor Mielko jest jednym z bardzo nielicznych specjalistów zajmujących się leczeniem nowotworów wątroby z wykorzystaniem robota.
W trakcie warsztatów przeprowadzone zostały dwa zabiegi resekcji nowotworów wątroby w asyście systemu robotycznego z wykorzystaniem ultrasonografii śródoperacyjne oraz znakowania guza ICG.
Dzięki współpracy z firmą Synektik reprezentowaną przez Pana Artura Ostrowskiego, warsztaty były okazją do praktycznego zapoznania z nowoczesną technologią dzięki udostępnieniu symulatora, wymiany doświadczeń oraz wzięcia czynnego udziału w zabiegach dzięki dostarczeniu dodatkowej konsoli która umożliwiała obserwowanie zabiegów w 3D.
płk Bogusław PIĄTEK