Od Mszy świętej w Kościele Garnizonowym rozpoczęły się uroczyste obchody 80 lecia 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie w dniu 18 października 2024 roku. Uroczystość główna odbyła się w Operze Lubelskiej. Na uroczystości zgromadzili się przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, parlamentarzyści, kierownicy wojskowych placówek medycznych z różnych regionów Polski oraz współpracujących z nami szpitali z województwa lubelskiego. Obecni byli również przedstawiciele jednostek wojskowych, służb mundurowych, uczelni lubelskich oraz duchowieństwa. Najliczniejszą grupę stanowili oczywiście żołnierze i pracownicy Szpitala dla których zorganizowano to święto.
Uroczystość była okazja do zaprezentowania osiągnięć, perspektyw rozwoju szpitala oraz podziękowania osobom które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju naszej Placówki.
Obchody jubileuszu Szpitala patronatem honorowym objęli:
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz
Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski
Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul
Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
Patronatem medialnym zaszczycili nas
Telewizja Polska TVP3 Oddział Lublin
Dziennik Wschodni
W trakcie przemówienia okolicznościowego Komendant Szpitala płk dr n. biol. Aleksander Michalski zapoznał z historią związaną z miejscem w którym funkcjonuje Szpital przy Al. Racławickich 23 oraz okolicznościami jego powstania. Szczególnie skupił się na ostatnich 10 latach które, były dla szpitala dekadą wyzwań i rozwoju. Nakreślił również kierunki działania, które zapewnią dalszy wzrost potencjału Szpitala.
Szczególnie podniosłe było wystąpienie Profesora Władysława Witczaka, które jak na żołnierza, Profesora i lekarza przystało, przedstawił naszą historię w pigułce. Wspominał wybitnych lekarzy oraz Komendantów, nie zabrakło również odniesień do najtrudniejszej historii kiedy „krew polskich żołnierzy płynęła po korytarzach Szpitala”. Szczegóły z historii można poznać z dwóch publikacjach opisujących lata 1944 – 2014 oraz 2015 – 2024.
Po wystąpieniach nadszedł czas wyróżnień.
Podczas wydarzenia Krzysztof Komorski wręczył zasłużonym żołnierzom i pracownikom szpitala 14 odznak „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”, cztery medale „Pro Patria”, dziewięć grawertonów okolicznościowych wojewody, cztery dyplomy uznania z medalem oraz 11 dyplomów uznania.
Również władze Lublina doceniły wkład Szpitala oraz żołnierzy i pracowników w rozwój miasta oraz promocje zdrowia. Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk wyróżnił „Medalem Prezydenta Miasta Lublin” pięciu pracowników oraz wręczył sześć medali „Zasłużony dla Miasta Lublin” w tym dla Szpitala na ręce Komendanta.
Biskup polowy Wiesław Lechowicz wyróżni dwóch żołnierzy medalem „Chwała ofiarnym i nieustraszonym”. Medale wręczył ks. płk dr Witold Mach – Dziekan Dekanatu Wojsk Lądowych.
Po wręczeniu wyróżnień Komendant Szpitala płk Aleksander Michalski w dowód uznania za wkład w rozwój naszej placówki, Medalem 80 lecia 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego wyróżnił 65 osób. Wyróżnienia otrzymali przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, placówek medycznych, uczelni i przyjaciele, którzy na co dzień współpracują i wspierają naszą działalność. Wyróżnienia otrzymali żołnierze i pracownicy wyróżniający się pracą i zaangażowaniem oraz najdłuższym stażem pracy.
Po tej części uroczystości życzenia i podziękowania składali zaproszeni gości.
Kolejnym punktem programu była muzyczna uczta którą zapewniła Orkiestra Wojskowa z Lublina pod kierownictwem kpt. Pawła Kołodzieja.
Dziękujemy partnerom wydarzenia:
Mentor S.A. – broker ubezpieczeniowy
Synektik S.A. z produktem zbadani.pl
Perła – Browary Lubelskie S.A.
Warbud S.A.
IRONTeam
Aesculap Chifa sp. z o.o. – a B. Braun
Lubelski rynek hurtowy Elizówka S.A.
Opera Lubelska
Orkiestra Wojskowa z Lublina
Drukarnia ATTYLA
płk Bogusław PIĄTEK
Foto. Paweł SNOPEK