W najnowszym wydaniu czasopisma Facts Views and Visions in Obstetrics and Gynecology ukazał się konsensus opracowany przez specjalistów zrzeszonych w European Endometriosis League dotyczący roli zespołów multidyscyplinarnych w diagnostyce i leczeniu endometriozy. Efektem pracy 47 lekarzy z 21 krajów wśród których znalazł się dr hab. Krzysztof Gałczyński z Centrum Diagnostyki i Leczenia Endometriozy 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie jest praca „Recommendations for the implementation and conduct of multidisciplinary team meetings for those providing endometriosis and adenomyosis care – a Delphi consensus of the European Endometriosis League (EEL)”. Ze względu na przewlekły charakter choroby jaką jest endometrioza, różny jej przebieg oraz oczekiwania pacjentek zależne od etapu ich życia opieka na nimi powinna być sprawowana przez lekarzy ginekologów współpracujących w zespołach ze specjalistami innych dziedzin: chirurgami, anestezjologami/specjalistami leczenia bólu, specjalistami medycyny rozrodu, radiologami a w wyselekcjonowanych przypadkach z urologami, torakochirurgami, psychiatrami, psychologami, neurochirurgami, seksuologami, dietetykami i fizjoterapeutami.
Z satysfakcją możemy się podzielić informacją, że jako jedyni w makroregionie mamy zorganizowany kompleksowy system opieki nad pacjentkami z endometriozą. W 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie już od 5 lat działa Centrum Diagnostyki i Leczenia Endometriozy oraz powołany zespół ds. leczenia pacjentek dotkniętych tą chorobą w skład którego wchodzą lekarze różnych specjalności. Efektem pracy zespołu są kompleksowe operacje wszystkich postaci endometriozy wykonywane przez lekarzy ginekologów wspieranych przez lekarzy chirurgów z Oddziału Chirurgii Onkologicznej i Oddziału Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej.
Lekarzy zainteresowanych tematem endometriozy zapraszamy już 26.10.2024r. na bezpłatny kurs Diagnostyka i Leczenie Endometriozy do 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie.
płk Bogusław PIĄTEK