1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Lublinie otrzymał specjalistyczny sprzęt okulistyczny o wartości ponad 700 tys. zł., dzięki któremu Poradnia Okulistyczna rozszerzy swoje możliwości diagnostyczne w zakresie wykrywania chorób oczu zarówno u dorosłych jak i u dzieci. To efekt podjętej w ubiegłym roku współpracy Miasta Lublin ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Nowe urządzenia będą służyć wszystkim mieszkańcom Lublina i pobliskich miejscowości, w tym ukraińskim pacjentom, których coraz liczniej zgłaszają się do 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego.
W dniu 08.02.2023r. o godz. 12.00 w siedzibie 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Poliklinika SZPOZ w Lublinie (Al. Racławickie 23) odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu medycznego pozyskanego dzięki zaangażowaniu Miasta Lublin od Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Komendant Szpitala płk dr n. biol. Aleksander Michalski wyraził wdzięczność za przekazany na rzecz placówki sprzęt medyczny oraz wręczył podziękowania dla osób najbardziej zaangażowanych w proces jego pozyskania.
W wydarzeniu udział wzięli:
Przedstawiciele WHO:
Dr Paloma Cuchi – Dyrektor Biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce
Dr Silvia Gatscher – Manager Programu
Miasto Lublin:
Pani Monika Lipińska – Zastępca Prezydenta ds. społecznych
Pan Jerzy Kuś – Dyrektor Wydziału Zdrowia i Profilaktyki
Pani Barbara Danieluk – Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Profilaktyki
Przedstawiciele 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego:
płk dr n. biol. Aleksander Michalski – Komendant Szpitala
płk lek. med. Piotr Poznański – Zastępca Komendanta
płk mgr inż. Bogusław Piątek – Zastępca Komendanta
dr n. med. Wojciech Kątski – Ordynator Oddziału Okulistyki
dr n. med. Małgorzata Kowal – Specjalista Oddziału Okulistyki
Po wręczeniu podziękowań odbył się briefing prasowy w trakcie którego wypowiedzi udzielili przedstawiciele WHO, Miasta Lublin oraz Szpitala Wojskowego w tym lekarze okuliści, którzy udzielili specjalistycznych odpowiedzi dotyczących pozyskanego sprzętu oraz sposobu ich wykorzystania.
“Dzięki zaangażowaniu Miasta i nawiązaniu współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia do naszej placówki trafia specjalistyczny i nowoczesny sprzęt do kompleksowej diagnostyki chorób narządu wzroku u dorosłych i dzieci. Otrzymane urządzenia posłużą szerokiemu gronu pacjentów naszego szpitala, mieszkańcom Lublina oraz powiększającej się grupie pacjentów będących uchodźcami z ogarniętej wojną Ukrainy “– powiedział płk dr n. biol. Aleksander Michalski, Komendant Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Lublinie.
Po briefingu prasowym nastąpiło uroczyste otwarcie nowo utworzonego gabinetu okulistycznego wyposażonego w nowoczesny wysokiej jakości sprzęt pozyskany z WHO dzięki któremu Poradnia Okulistyczna oraz Poradnia Okulistyczna Dziecięca zwiększy swoje możliwości w zakresie diagnostyki chorób oczu. Zaprezentowano również wyposażenie i możliwości Oddziału Okulistyki, który ściśle współdziała z Poradnią i również będzie wykorzystywał w sposób efektywny otrzymany z WHO sprzęt.
Otrzymane urządzenia, pozwalające na objęcie opieką wszystkich mieszkańców Lublina, w tym ukraińskich pacjentów, to:
- Autorefraktometry z keratometrią – służy do precyzyjnego określania wad refrakcji (wad wzroku);
- Wysokiej klasy lampy szczelinowe z unitami okulistycznymi – niezbędne urządzenie okulistyczne do badania przedniego i tylnego odcinka oka;
- Tonometry aplanacyjne– urządzenie do precyzyjnego pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego
- Ekrany do wyświetlania optotypów – sprawdzanie ostrości wzroku oraz funkcji widzenia za pomocą testów umieszczonych na wyświetlaczu LCD;
- DRI OCT TRITON Plus / SWEPT SOURCE OCT (SS OCT) – z możliwością angiografii fluoresceinowej, autofluorescencji i badaniem przedniego odcinka oka – nowoczesne i multimodalne urządzenie służący do kompleksowej oceny narządu wzroku; niezbędne w diagnostyce chorób plami żółtej oraz patologii tarczy nerwu wzrokowego (tj: AMD, cukrzycowy obrzęk plamki, jaskra). Jednocześnie zastosowanie w DRI TRITON Plus najnowocześniejszej Technologii Swept Source ( SS OCT) daje nowe możliwości w zakresie obrazowania struktur oka; umożliwia głębsze przenikanie i obrazowanie struktur oka z jednocześnie lepszą wizualizacją poszczególnych struktur (tkanek) oka. Dodatkowa funkcja angiografii fluresceinowej („możliwość obrazowania unaczynienia struktur oka po podaniu kontrastu”) i autofluorescencji czyni go obecnie unikatowym urządzeniem spośród innych dostępnych tego typu modeli aparatów OCT dostępnych na rynku. Cechuje go jednocześnie wysoka szybkość skanowania, co skutkuje znacznym skróceniem czasu badania.
- Tono Peny AVIA – małoinwazyjne, szybkie badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego w dogodnej pozycji dla pacjenta (niezastąpione w badaniu dzieci i osób z niepełnosprawnością psycho – fizyczną);
- Autorefraktometr pediatryczny – służy do precyzyjnego określania wad refrakcji ( wady wzroku) w dogodnej pozycji dla pacjenta ( m.in. do badania dzieci i osób z niepełnosprawnością psycho – fizyczną)
- Lampy szczelinowe przenośne – mobilne narzędzie okulistyczne do badania struktur oka (badanie dzieci i dorosłych siedzących, czy leżących).
płk Bogusław PIĄTEK