Zakład Diagnostyki Obrazowej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego SPZOZ z Polikliniką w Lublinie jest wyposażony najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny.
Tomografia komputerowa była pierwszą ważną metodą diagnostyczną, umożliwiającą bezpośrednie obrazowanie narządów i ich patologii. Szybki postęp technologiczny i wprowadzenie wielorzędowej tomografii komputerowej pozwala na skróceniu czasu skanowania, na zmniejszenie objętości stosowanego środka cieniującego oraz umożliwia jednoczesne badanie większe obszary w zależności od rozpoznania klinicznego. Największą zaletą tej metody jest również duża rozdzielczość przestrzenna. Do planowych badań pacjent zgłasza się z aktualnym poziomem kreatyniny (ważna jest przez 7 dni), powinien być na czczo, to jest co najmniej 5 godzin bez jedzenie, natomiast wskazane jest picie wody. Zasadniczą pozycją badania jest pozycja leżąca na plecach. Narządy miąższowe np. wątroba badane są wielofazowo, czyli przed dożylnym podaniem środka cieniującego oraz w pojedynczych fazach po jego podaniu (na ogół w trzech). Najczęstsze zastosowanie tomografii komputerowej to diagnostyka chorób płuc i zmian ogniskowych wątroby, nadnerczy oraz chorób nowotworowych przewodu pokarmowego np. odbytnicy. Szczególnym rodzajem badania jest angiografia TK zastosowanie, której pozwala precyzyjne ocenić morfologię naczyń krwionośnych, głównie tętnic, praktycznie całego organizmu. Najczęstsze wskazania badań angiograficznych to podejrzenie choroby niedokrwiennej serca, tętniaka aorty brzusznej, tętnika w obrębie koło tętniczego mózgu oraz ocena malformacji naczyniowych.
Rezonans magnetyczny jest obecnie najdoskonalszą techniką obrazowania, która znalazła szerokie zastosowanie kliniczne. Wykorzystuje niejonizujące promieniowanie elektromagnetyczne, które nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Początkowo badania rezonansu magnetycznego było zarezerwowane do obrazowania struktur ośrodkowego układu nerwowego. Natomiast obecnie wykorzystanie tej metody stosuje się w szczegółowej diagnostyce zmian ogniskowych obecnych w wątrobie, trzustce czy nadnerczach. Jest to metoda niezastąpiona w ocenie dróg żółciowych, jelita cienkiego czy patologii prostaty a także innych narządów miednicy mniejszej. Większość badań wykonywanych jest z użyciem środków kontrastowych na bazie gadolinu. W dniu badania pacjent zgłasza się z oznaczoną kreatyniną, która aktualna jest przez 7 dni, musi być na czczo (tj. około 4 godzin bez jedzenie), może pić wodę (wyjątek stanowi MRCP). Większość badań wykonywanych jest w pozycji leżącej na plecach, wyjątek stanowi enterografia. W trakcie badania pacjent przez cały czas ma kontakt z personelem medycznym przez mikrofon i kamerę telewizyjną. Osoba u której wykonywane jest badanie MR narażona jest na hałasy o różnym natężeniu, jest to związane z pracą skanera. Bardzo jest ważne aby leżeć nieruchomo. Przeciwwskazania bezwzględne to m. in.: rozrusznik serca, ciała obce w gałce ocznej, neurostymulatory, implant ślimakowy, pompy infuzyjne, klipsy naczyniowe. Przeciwwskazania względne to m. in.: stenty wieńcowe i tętnic obwodowych, proteza oka, klipsy chirurgiczne, protezy stawów. Dlatego istotne jest aby w dniu badania mieć ze sobą pełną dokumentację medyczną.
Kierownik
dr Katarzyna DYNDOR
Z-ca Kierownika
lek. med. Iwona Chybowska
Starsi Asystenci
lek. med. Małgorzata Abramczyk
lek. med Agata Boćkowska-Lipnicka
lek. med. Mateusz Członkowski
lek. med. Regina Dudzicz
dr n. med. Katarzyna Dyndor
lek. med. Jan Wołoszun
lek. med. Bartosz Zieńczuk
Rezydenci
lek. med. Adriana Kowal
lek. med. Stanisław Lorenc
lek. med. Paweł Malessa
lek. med. Daniel Misiak
lek. med. Krystian Myśliwy
lek. med. Andrzej Żołędziowski
Zespół administracyjny
mgr Anna Misztal
mgr Sylwia Stachyra
mgr Katarzyna Tarasińska
Zespół techników
Koordynator zespołu: st. technik Teresa Sztuber-Szymańska
st. technik Beata Bocheń
st. technik Piotr Misiak
st. technik Janusz Poniewozik
st. technik Andrzej Purowski
st. technik Ewelina Sierpień
st. technik Anna Walankiewicz
mgr Aleksandra Żontała
Zespół pielęgniarek
mgr Agnieszka Bartoszcze
mgr Ewa Dekondy
mgr Ewelina Korolczuk
mgr Maria Kostrubiec
Badania wykonywane w Zakładzie Diagnostyki Obrazowe
Komentarze są zablokowane.