Informacje dla pacjentów
Ośrodek Badań Klinicznych
1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie w zakresie badań klinicznych współpracuje z jedną z najszybciej rozwijających się w branży organizacją zajmującą się zarządzaniem oraz prowadzeniem projektów badawczych, firmą KO-MED Centra Kliniczne.
KO-MED Centra Kliniczne to nowocześnie, prężnie działająca i stale rozwijająca się sieć ośrodków badań klinicznych własnych oraz partnerskich, działająca na rynku polskim od ponad 20 lat. W jej ośrodkach przeprowadzone zostało ponad 100 badań klinicznych od II do IV fazy z zakresu: alergologii, chirurgii, dermatologii, diabetologii, gastroentorologii, kardiologii, nefrologii, neurologii, onkologii, ortopedii, pulmonologii, reumatologii, urologii czy chorób metabolicznych. Ośrodki Badań Klinicznych KO-MED gwarantują wysoką jakość, efektywność oraz bezpieczeństwo prowadzonych badań a na pierwszym miejscu zawsze stawiają pacjenta i jego dobro. Metody badawcze dostosowane są do standardów medycznych, etycznych i naukowych obowiązujących na całym świecie.
Badania nad nowymi lekami
Badania kliniczne to dla wielu chorych jedyna możliwość uzyskania innowacyjnego leczenia i dostępu do nowych leków, które nie są jeszcze dostępne na rynku farmaceutycznym. Bez wątpienia to właśnie pacjenci najwięcej korzystają na badaniach klinicznych, a jednocześnie to właśnie oni odgrywają kluczową rolę w procesie wprowadzania nowoczesnych metod leczenia. Dzięki badaniom klinicznym pacjenci mogą skorzystać z innowacyjnych terapii, zanim jeszcze staną się one standardem w leczeniu danego schorzenia.
Udział w badaniu klinicznym to dla pacjentów szereg korzyści, m.in.:
- szansa na udział w nowoczesnych i innowacyjnych metodach leczenia
- stały dostęp do opieki lekarza, który służy mu codzienną pomocą w czasie trwania badania
- szeroka diagnostyka i bezpłatne badania, często niedostępne w podstawowej lub nawet specjalistycznej opiece medycznej.
- gwarancja procesu leczenia wg międzynarodowych standardów.
- satysfakcja z udziału w powstaniu nowego leku, który może być pomocny wielu pacjentom.
- zwrot kosztów dojazdu na wizyty kontrolne w trakcie udziału pacjenta w badaniu.
- nierzadko zwrot innych uzasadnionych kosztów udziału pacjenta np. wyżywienia w trakcie dłuższych wizyt czy sprzętu medycznego.
Rocznie ponad milion nowych pacjentów rozpoczyna leczenie w ośrodkach badań klinicznych i tym samym aktywnie wpływa na opiekę zdrowotną zarówno własną, jak i pozostałych pacjentów a nawet całych pokoleń.
Przebieg badań klinicznych
Zaplanowanie i przeprowadzenie badania klinicznego podlega rygorystycznym wymogom. Warunkiem rozpoczęcia badania nad nowym lekiem jest jego akceptacja przez szereg instytucji takich jak Urząd Regulacji Produktów Leczniczych i Biobójczych, Centralną Ewidencję Badań Klinicznych czy niezależną Komisję Bioetyczną. Badania kliniczne mogą przeprowadzać wyłącznie wyspecjalizowane placówki medyczne dysponujące wykwalifikowaną kadrą lekarską i personelem pomocniczym.
Zanim pacjent podejmie decyzję o udziale w badaniu klinicznym lekarz do którego się zgłosi, ma obowiązek bardzo skrupulatnie i dokładnie przedstawić szczegóły badania, korzyści, ale również możliwe skutki uboczne działania podawanych leków. W trosce o minimalizację ryzyka, kwalifikację do badania klinicznego poprzedza szereg badań lekarskich i diagnostycznych. Nie każdy zatem, pomimo zainteresowania i chęci będzie mógł w takim badaniu uczestniczyć. Często też liczba pacjentów w poszczególnych badaniach jest ograniczona i tylko pierwsi pacjenci wstępnie zakwalifikowaniu do udziału będą mogli być włączeni do badania klinicznego.
Należy również pamiętać, że udział w badaniu klinicznym jest całkowicie dobrowolny, a niezbędnym warunkiem włączenia pacjenta do badania klinicznego jest podpisanie tzw. „Świadomej Zgody” na udział w takim badaniu. Jest to dokument zawierający szczegółowe informacje dla pacjenta chcącego uczestniczyć w danym badaniu. Pacjent w każdej chwili i na każdym etapie badania może wycofać swoją zgodę bez podawania przyczyny i bez żadnych konsekwencji.
Obszary terapeutyczne oraz leczone choroby
Badania kliniczne prowadzone są w szerokim zakresie wskazań terapeutycznych oraz jednostek chorobowych. Najczęściej spotykane przedstawiamy poniżej:
- Kardiologii (choroba wieńcowa, zawał, nadciśnienie tętnicze, arytmie)
- Endokrynologii i diabetologii ( cukrzyca t. 1 lub 2, polineuropatia, powikłania cukrzycowe)
- Chorób metabolicznych (otyłość, zaburzenia lipidowe)
- Neurologii (stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimer’a, choroba Parkinsona, udar, leczenie bólu)
- Gastrologii (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohn’a, jelito drażliwe)
- Dermatologii (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik)
- Onkologii (rak płuca, pęcherza, prostaty, piersi, sutka, żołądka, jelita)
- Reumatologii (reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa, toczeń)
- Pulmonologii (astma, POChP)
Zgłoszenie udziału
Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w badaniu klinicznym oraz szansą na innowacyjne leczenie, prosimy o kontakt z personelem naszego ośrodka KO-MED Centra Kliniczne, który chętnie odpowie na wszystkie pytania pod numerem telefonu 537 403 537 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej lublin@komed-ck.pl. Dodatkowe informacje znajdą również Państwo na stronie internetowej www.komed-ck.pl.